A meleg levegő mindig felfelé száll? – Tévhitek a hőről
A meleg levegő mindig felfelé száll? – Tévhitek a hőről
Csukd be az ablakot, mert bejön a hideg – mondjuk, holott a termodinamika szerint nem a hideg jön be, hanem a meleg megy ki. De hogy mit is gondolunk mi a hőről és ezek közül melyek azok, amik valójában tévhitek?
Hő és hőmérséklet
A kettő nem ugyanaz, a hő energiamennyiség, a hőmérséklet pedig állapot. A tudományban épp ezért különbség van a kettő között, a hő az az energiamennyiség, ami két egymással kapcsolatban lévő tárgy között kerül átvitelre, ennek a jele a Q, a mértékegysége pedig a Joule. A hőmérséklet pedig egy állapothatározó, ami azt mutatja meg, hogy egy dolog mennyire meleg vagy hideg.
A hőmérséklet, mint tulajdonság
Egy másik tévhit szerint a hőmérséklet egy adott tárgynak a tulajdonsága, holott független attól. Azonos körülmények között ugyanis minden tárgynak és anyagnak ugyanolyan lesz a hőmérséklete. Ez inkább illúzió, a vasat például hidegnek, a fát melegnek érezzük. Ha otthon vagyunk, a járólap hidegnek tűnik a parkettához képest.
A méret a lényeg
Egy tárgy hőmérséklete nem függ annak méretétől – sokan úgy vélik, hogy a nagyobb tárgyak melegebbek, mint a kisebbek, ez azonban nem igaz. A hő, mint állapotjelző nem függ a tömegtől, mérettől, kiterjedésről.
Hideg vagy meleg?
A hideg és a meleg két eltérő dolog lenne? Nem igaz, a hideg ugyanis a meleg hiánya, olyan ez, mint egy skála két széle. Ráadásul ezek még szubjektív dolgok is, a hideg nem terjed, csak a hő. Ami az iránya szerint a melegebb felől halad a hidegebb felé. Ha télen valami elkezd megfagyni, akkor nem a hideg kúszik közelebb, hanem a meleg szivárog el. Ha kinyitjuk az ablakot, akkor sem a hideg jön be, hanem voltaképp a meleg megy ki.
A pulcsi, mint hőforrás
Tévhit, hogy a melegen tartó tárgyak hőforrások lennének, a valóság az, hogy a hő megtartásában segítenek. A pulcsik, takarók, kabátok ugyanis nem hőforrások, mint egy radiátor, hanem abban segítenek, hogy a hő ne szökjön el.
A forráspontok
A víz 100 fokon forr fel, ez azonban nem igaz minden anyagra, minden anyagnak más ugyanis a forráspontja. A forráspont az a hőmérséklet, amikor a folyékony anyag gőzzé válik. Az aceton esetében például ez 56 fok, a higanynál pedig 356 fok. A forráspont azt jelenti, hogy az adott anyag gőznyomása megegyezik a környezeti nyomással, ekkor történik meg a gáz halmazállapotúvá válás. A nyomás tehát fontos szereplő ebben a játékban, mivel a nyomás változtatásával a forráspont is megváltozik.
Jégből víz
A jég hőmérséklete nem változik meg melegítéskor – hihetnénk, a valóság azonban az, hogy a jég hőmérséklete addig nő, amíg el nem éri az olvadáspontját. Tehát amikor a jeget melegítjük, akkor nő a hőmérséklete, egész addig, amíg el nem éri az olvadáspontját. Ezután a vízzé vált jég melegszik majd tovább.
A meleg levegő felfelé száll
A hő többféle módon terjedhet, bár gyakori tévhit, hogy a meleg levegő mindig felfelé száll. ez onnan ered, hogy a levegő melegedve felfelé száll, hiszen könnyebbé válik a hidegebb légrétegeknél. A hő azonban máshogy is terjed, sugárzással, áramlással vagy hővezetéssel. A hő mindig a melegebb dolgok irányából terjed a hidegebbek felé, azonban nem feltétlenül lentről felfelé.
Írta: purmester.hu
Bejegyzések
Amiért érdemes biztosítást kötni egy külföldi nyaralás előtt
Egy több napos utazás, különösen ha külföldi célpontot választunk, alapos előkészületeket igényel. A megfelelő szállás
Sportolás közben zavaró lehet a fogszabályzó?
Amikor kiderül, hogy fogszabályzóra van szükség, akkor bizony sok kérdés felmerül bennünk, és már előre
Lehetőségek, melyeket egy udvar nyújthat
Bár sokan szeretnek a város közepén, az agglomerációban élni, egyre többen vágynak inkább a családi
Az infraszauna ma már nemcsak a wellness központok és a fürdők kiváltsága
A szaunázásnak nagy hagyománya van Finnországban, de számos más Európai országban is. Hazánkban is az
További bejegyzések
Ebben tér el egymástól egy szakács, illetve egy falusi vendéglátó munkája
Sokan tévesen azt hiszik, hogy a falusi vendéglátó egyenlő a szakáccsal, csak ez a fogalom régiesen van kifejezve. Természetesen ez egy tévhit, a két szakirány ugyanis nem egyezik.
Előregyártott házak – tele a világ gyönyörű épületekkel
Legyen akár kicsi, akár nagy, akár klasszikus, akár modern és minimalista, legyen akár városban, vagy egy kis tengerparti faluban – szerte a világban találunk igazán különleges előregyártott házakat. Rugalmas, kényelmes megoldást kínálnak ezek a házak,
Nyelvtanulás turistaként
Sokan azért ódzkodnak a külföldi nyaralástól, mert nem ismernek idegen nyelveket és úgy érzik, hogy ez kényelmetlenségeket okozna egy idegen országban. Nyelvet tanulni soha nem késő, vallják a szakemberek. Egy új nyelv elsajátítása számos előnnyel